Objevte nejvýhodnější letenky

Arménie Selim Pass

Počasí Arménie Selim Pass


Arménie je země s rozmanitým terénem a také různorodým počasím, které často ovlivňuje každodenní život obyvatel. Mezi hlavní klimatické zóny patří suché a polosuché oblasti jižní a centrální části země, vysokohorské oblasti Arménského pohoří a subalpinské oblasti.

Jednou z nejobtížnějších a nejrychlejších tras křižujících zemi je Selimský průsmyk, překonávající Velký Kavkaz. Tento průsmyk je vysokohorskou oblastí, kde se nacházejí i památky UNESCO, jako jsou Selimské kameny. Vzhledem k jeho nadmořské výšce, kterou nelze ponechat bez povšimnutí, bylo zde počasí vždy zásadním faktorem.

Počasí v Selimském průsmyku může být extrémně nepředvídatelné a měnit se během okamžiku. Přestože je zde léto suché a horké, s teplotami dosahujícími až třicet stupňů Celsia v červenci a srpnu, délka a výška průsmyku znamená často vysoké větry a sněhové bouře v zimě a na jaře.

V zimě se nejdříve vyskytují mrazy a déšť, ale s narůstající výškou a vzdáleností od jihu se krajina proměňuje v sněhovou zimu a v nočních teplotách může být až -20 stupňů Celsia. Zimní klima je ve vyšších výškách, hlavně v horách, drsné, ačkoli v nižších oblastech může být pouze mírné.

Jarní období se v Selimském průsmyku projevuje jako mezido­bí s nestálým počasím. Jakmile se roztají sněhové přikrývky na horách a v oblasti průsmyku, počasí bývá naprosto nejisté a venkovské a horské oblasti se stávají nebezpečné. Děje se tak kvůli setkání studeného a teplého proudění vzduchu, což vytváří bouře, větrné smrště a bouřky.

Podzim v Selimském průsmyku znamená konec léta a nástup ‚klidu před bouří‘. Lze očekávat krásné slunečné dny, kdy se teploty mohou pohybovat v rozmezí 20 - 30 stupňů Celsia. Podzim je prostředním obdobím v posloupnosti ročních období, kdy po horkém létě a chaotickém jaru nabízí klidné a vyrovnané období.

Celkově počasí v Selimském průsmyku se výrazně liší v závislosti na ročním období. V létě zamířit do těchto nejvýše položených oblastí Arménie rozhodně stojí za to, jelikož okolní krajina nabízí jedinečnou přírodu a historické památky. Nicméně, při návštěvě v zimě nebo na jaře je třeba si být vědom náhlých změn počasí a připravit se na mrazivé podmínky a silný vítr.


Ubytování Arménie Selim Pass


Arménie je země, která má mnoho krásných a historických míst a Selim Pass patří k nim. Selim Pass se nachází mezi městy Martuni a Yeghegnadzor na silnici od Jermenie k Sevanskému jezeru. Tento místní průsmyk v Kavkazu byl většinou používán na obchodování s kořením a solí. Nyní se zde můžete ubytovat, relaxovat a užívat si krásné výhledy.

Ubytování v Selim Pass je obzvláště skvělé pro ty, kteří hledají klidnou a odlehlou lokalitu. Jedná se o kempování v přírodě, kde můžete pod stanem nebo ve vlastním obytném vozidle strávit noc v plné pohodě. V blízkosti ubytování se nachází horský průsmyk a okolní příroda nabízí skvělé procházky a výlety.

Na Selim Pass můžete využít služeb turistického centra, které poskytuje občerstvení, kde si můžete objednat tradiční arménské jídlo. Kromě toho, zde najdete i společnou kuchyň a toalety. Pokud chcete zůstat delší dobu, je zde k dispozici i pračka, aby jste mohli vyprat své věci.

Jedním z nejlepších zážitků, který si můžete na Selim Pass užít, je pohled na hvězdy. Tuto lokalitu můžete navštívit od března do konce října a v této době se díky noční obloze můžete těšit na naprosto úžasný pohled.

Další zajímavosti v okolí, které stojí za návštěvu, jsou klášter Vayots Dzor a jezero Sevan, největší a nejhlubší jezero v Arménii. Váš pobyt na Selim Pass určitě zpestří krásný výhled z výšky na okolní krajinu.

Výhodou Selim Pass je jeho vzdálenost od hlavního města Jerevanu. Cesta sem trvá asi dvě hodiny a díky tomu můžete strávit v Selim Pass příjemný víkend nebo dokonce prodlouženou dovolenou v přírodě.

Celkově lze tedy říci, že Selim Pass je skvělým místem pro ty, kteří chtějí strávit relaxační dovolenou v přírodě a užívat si klid a ticho. Pokud hledáte nevšední zážitek v krásném Arménsku, Selim Pass je pro vás jako stvořen.


Letenka Arménie Selim Pass


Selim Pass je nádherné místo v Arménii, které stojí za návštěvu. Průsmyk se nachází na úpatí pohoří Sevan, které je největším jezerem v Arménii a tvoří přirozenou hranici mezi provinciemi Vajoc Dzor a Gegharkunik.

Pokud cestujete do Arménie, určitě nevynechejte možnost navštívit tento průsmyk. Existují různé možnosti jak se k němu dostat. Nejlepší způsob je využít leteckých spojení, jelikož letenky do Arménie jsou cenově dostupné a do této oblasti vás dovezou za krátkou chvíli. Z letiště Yerevan můžete použít služby mnoha leteckých společností, například společnost Armavia nebo Air Arabia. Cesta trvá asi 1 hodinu a 30 minut.

Po příletu doporučujeme pronajmout si auto a jet k Selim Pass. Pokud ovládáte regionální jazyky, můžete se rozhodnout pro veřejnou dopravu, ale v tomto případě si musíte být jisti, že porozumíte jazyku řidiče. Pokud nevíte, jakým způsobem se k průsmyku dostat, můžete přijet do města Yeghegnadzor a najmout si soukromého řidiče, který vás k průsmyku dovede.

Navigace v této oblasti není obtížná, protože je zde jedna hlavní silnice směřující nahoru k průsmyku, nazývaná také "Silnice krále Tigrana", která byla stavěna po dobytí Arménie Římany. Když projíždíte touto silnicí, budete procházet nádhernými scenériemi, mimo jiné i uklidňujícími horskými krajinami a skalnatými vrcholy. U jízdy doporučujeme být opatrní, protože krajina je velmi krásná a může u vás vyvolat emoce.

Když už dorazíte k samotnému průsmyku, můžete si vychutnat pohled na rozbouřené horské štíty a staré kamenné mosty. Samotný průsmyk je uprostřed pohoří Sevan a vede přes řeku Selim, která se vine po dlouhé řece Sevanem.

Přestože Selim Pass je hlavně turistickou atrakcí, v minulosti byl také významnou obchodní cestou. Nacházely se zde staré karavany, které propojovaly Arménii s Persií, Kavkazem a Konstantinopolí. Kdybychom se v historii podívali na routing těchto karavan, Selim Pass byl klíčovým místem, kde mohli obchodníci přivézt své zboží ze střední Asie a odvážet zpět do Evropy.

V současnosti průsmyk nabízí krásné okolí a několik výhledových bodů, odkud si můžete užít panoramatický výhled na okolní krajinu. Zde si můžete odpočinout od zmatení moderního světa a vychutnat si všudypřítomnou přírodu.

Co tedy čekáte? Navštivte Selim Pass a užijte si nádhernou cestu a přírodu v Arménii. Určitě nebudete litovat.


Dovolená Arménie Selim Pass


Arménie je země, která láká turisty svou původností a bohatou historií. Mezi nejnavštěvovanější a nejkrásnější místa k návštěvě patří také překrásný Selim Pass.

Selim Pass se nachází v Arménii mezi jezerem Sevan a městem Martuni. Tento historický kamenný most je po staletí spojoval cesty k obchodování mezi městy Yeghegnadzor a Martuni a byl také součástí velké karavany na Hedvábné stezce.

Jeho historie sahá až do 14. století, kdy král Hethum I. z dynastie Roubenovců začal stavět silnici, aby umožnil karavanám překonávat obtíže horských kopců a zkrátil dobu cesty mezi městy. V roce 1332 byl Selim Pass dokončen a dodnes se používá jako dopravní tepna.

Selim Pass je však zajímavý nejen svou historií, ale i svou krásou. Nachází se na výšce 2 410 metrů nad mořem a nabízí návštěvníkům úchvatné výhledy na arménskou krajinu. Při pohledu z mostu lze vidět okolní hory s vysokými štíty a nádherným jezerem Sevan.

Dnes se most stal turistickým centrem a nabízí turistům možnost vidět jedinečná historická místa v okolí. Například stojí za to navštívit klášter Tchkalovank a další pamětihodnosti v této oblasti. Najdete zde i tradiční arménské suvenýry a můžete ochutnat místní speciality.

Pokud plánujete dovolenou v Arménii, určitě nevynechejte Selim Pass. Svojí malebnou atmosférou a úchvatnými výhledy nabízí zcela jedinečný zážitek. Přátelské obyvatelstvo a historické památky ve spojení s nádherným výhledem na krajinu s velkými národnostními kořeny - to vše je možné najít právě na této historické cestě. Arménie vás nezklame!


Nejčastější dotazy a odpovědi Arménie Selim Pass


1. Co je to Selim Pass?
Selim Pass je horský průsmyk v Arménii, který se nachází mezi jezerem Sevan a údolím Debed, na trase spojující Jerevan s městem Tbilisi v Gruzii.

2. Jaký je nejlepší způsob, jak se dostat na Selim Pass?
Nejlepší způsob, jak se dostat na Selim Pass, je autem nebo autobusem. Je možné si pronajmout auto v Jerevanu a projet celou trasu, nebo jet autobusem z Jerevanu do města Martuni a odtud pokračovat taxíkem.

3. Jaké jsou předpoklady pro cestu na Selim Pass?
Cestovatelé by měli být připraveni na horskou krajinu a extrémní podmínky. Cesta vede přes horské pasy a údolí, a proto je nutné mít dostatečné zásoby paliva, jídla a pitné vody. Dále je důležité mít s sebou vhodné oblečení a obuv.

4. Jaký je výhled z Selim Pass?
Selim Pass nabízí úžasný výhled na okolní krajinu. Cesta vede přes hory a pohled na jezero Sevan a okolní vesnice je nádherný.

5. Kdy je nejlepší čas pro návštěvu Selim Pass?
Nejlepší čas pro návštěvu Selim Pass je od června do října. Během této doby jsou cesty obvykle v dobrém stavu a počasí je příjemné.

6. Co si vzít s sebou na cestu na Selim Pass?
Je důležité mít s sebou dostatečné zásoby potravin, vody, paliva a léků na případné zdravotní problémy. Dále vhodné oblečení a obuv, protože na Selim Pass bývá chladno a větrno.

7. Co dalšího mohu vidět při návštěvě Selim Pass?
Kromě krásného výhledu na okolní krajinu se zde nacházejí i historické památky, jako například karavanseraj z 14. století nebo starobylá brána z 18. století.

8. Jaká je délka cesty na Selim Pass?
Celá cesta z Jerevanu na Selim Pass trvá asi 3 hodiny. Vzdálenost mezi Jerevanem a průsmykem je asi 130 km.

9. Je možné projet Selim Pass v zimě?
V zimě je průsmyk Selim Pass obvykle uzavřen kvůli sněhovým pobytům a extrémním podmínkám. Je nutné se před cestou informovat o stavu cest.

10. Je na Selim Pass turistická infrastruktura?
Na průsmyku Selim Pass nejsou žádné restaurace ani ubytování, takže je lepší si připravit jídlo a pití a přenocovat v okolních vesnicích. Nicméně, pro turisty je zde zřízena informační tabule s historickými a kulturními informacemi.


98 % spokojených zákazníků

Největší online nabídka letenek

Garance nejnižší ceny

Levné lety za skvělé ceny

Levné letenky po celém světě na jednom portálu.

Zjistit letenky